Garaažiukse fotosilmad: mis kasu neist on + nr 1 tõrke ise kõrvaldamine
Pilt: Your Best Digs, Flickr; CC 2.0
Kas garaažiuste puhul on olemas selline asi nagu liigne ohutus?
Kindlasti mitte, sest suure metallist objekti liigutamisel on tark rakendada kõiki abinõusid, et vältida kahju tervisele või varale. Seepärast vaatame otsa tarvilikule ohutusvarustusele, milleks on fotosilmad.
Mis on fotosilmad ehk fotoelemendid ehk ohutusandurid?
Garaažiukse fotosilmad koosnevad kahest pisikesest seadmest, saatjast ja vastuvõtjast, mis paigutatakse näoga vastamisi ukse mõlemale küljele (ca 10–15 cm kõrgusele) ning ühendatakse juhtmetega ukse automaatika külge.
Tööpõhimõte on lihtne: saatja saadab välja silmale nähtamatu infrapunakiire ja kui miski katkestab kiirt ukse sulgumise ajal, saab automaatika signaali uks peatada ja tagasi üles tõsta. Eesmärk on välistada juhtumid, kus inimene, koduloom, masin või ese saab sulguva garaažiuksega pihta. Vajalik vidin, eks ole?
Kindlasti soovitame sul garaažiust ja automaatikat valides fotoelementide soetamist tõsiselt kaaluda, aga nagu iga asjaga, tuleb ka nende hingeelust veidi teada, et tõrke korral ise kiirelt lahendus leida või oletatav viga tuvastada.
Probleem: garaažiuks ei sulgu, kuigi uksealune ala on tühi
See on andurite kasutajatel aeg-ajalt ettetulev mure, mis näeb üldiselt välja järgnev: sa vajutad garaažiukse sulgemiseks nuppu ja uks liigub pisut alla, aga seejärel kohe üles tagasi ning kinni ta ei lähegi. Milles võib asi olla ja mida sa ise ette võtta saad?
Kõigepealt leia üles sensorite väliskülgedel olevad LED-tulukesed, mis annavad infot seadme tööseisundi kohta. Kui ühe tuluke vilgub ja teisel põleb, tähendab see, et esimene ei saa oma paarilisega ühendust (NB! igaks juhuks uuri enda fotoelementide juhendist, mismoodi sinul erinevaid seadme olekuid tulukeste abil kuvatakse) ning sul on tarvis teha läbi järgnevad sammud.
Füüsilised takistused
Esimesena asjana vaata uksealune ala veelkord hoolikalt üle, vahest võib olla näiteks harjavars, puulehed vms ühe fotosilma blokeerinud.
Järgnevalt tee puhas pehme lapp kraani all õrnalt niiskeks ja pühi fotoelementide silmad üle, sest tolm, ämblikuvõrgud ja putukad võivad tunduda sensorile takistustena ja seetõttu saab ajam signaali, et uks tuleb avatuna hoida.
Joondus on paigast
Kui tolmupühkimine lahendust ei toonud, võib olla viga selles, et seadmed pole samal joonel, mistõttu infrapunakiir ei jõua saatjast vastuvõtjasse ja süsteem tõlgendab seda takistuse olemasoluna.
Joonduse probleem võib olla tekkinud mõnest juhuslikust müksust, mille seade on saanud, või on garaažis toimetamisega kaasnev vibratsioon selle algasendist lahti väristanud.
Joondamiseks liiguta vilkuva tulukesega andurit erinevate nurkade alla ja püüa leida asend kus ühendus taastub (tuli jääb püsivalt põlema). Fikseeri fotoelement kinnitusklambri küljes oleva kruvi või liblikmutri abil ning vaata kas uks sulgub nagu kord ja kohus.
Päike
See võib üllatav tunduda, aga ka päikesevalgus võib valehäiret anda. Kuidas?
Päikeselt tulev valgusvoog on võimsam kui fotoelementide vahelise kiire oma ning kui päike paistab vastuvõtjast fotosilmale, ei jõua saatjast tulev kiir enam oma sihtpunkti ning see katkestus sunnib automaatikat ust avatuna hoidma. Kuidas probleem lahendada?
Siin on kolm võimalikku varianti:
- võta papitükk ja paigalda see sensori juurde nii, et päike sinna peale paista ei saaks (ära sellega seadme kiirt blokeeri). Kui sul on rohkem viitsimist, meisterda WC-paberi rulli südamikust selline päiksekaitse;
- kui garaažiukse teisele küljele päike ei paista, vaheta sensorite asukohad ja paigalda vastuvõtja varju, see peaks olukorra lahendama;
- võimalusel liiguta fotoelemendid natuke kaugemale garaaži sisse, kuhu päikesekiired ei ulatu.
Elektriline probleem
Kui sensorite indikaatortulukesed ei põle, tähendab see, et seade kas ei saa väljast voolu või on seal sees mingi osa oma töö lõpetanud.
Kontrolli juhtmeühendusi fotoelementide ja automaatika vahel. Tüüpiliselt saavad juhtmed kahjustada sensori läheduses, sest garaažis hoiustatavad asjad võivad olla sinna külge takerdunud ja neid rebinud.
Nii eksistentsi lõpetanud seadmete kui ka katkiste juhtmete (kahtluse) puhul soovitame meiega ühendust võtta ning edasise osas konsulteerida.
Kokkuvõte
Fotosilmad täidavad tähtsat rolli garaažiukse kasutamisega seotud turvalisuse tagamisel. Loodetavasti andsid loetud selgitused ja nõuanded sulle kindlust juurde, et uue ukse soetamisel ka sensorid ostukorvi lisada, sest ohutus ikka ennekõike!