Kuidas garaažis kord lõplikult majja lüüa? (6-sammuline juhend)

Tooriistad-garaazis

Garaaž on maagiline koht.

Kuidas nii?

Sinna on võimalik ladustada kõike, mis on tarvis silma alt ära saada ning ruum ei paista kunagi otsa lõppevat. Või kuidas muidu seletada keskmises garaažis esinevat vaatepilti:

Segamini-garaaz

Miks me sellest üldse räägime?

Me küll tegeleme garaažiuste tootmise ja paigaldamisega, aga kui su garaaž näeb välja selline nagu pildil, läheb see ka meile korda, sest nii ei paku garaaži ega ka kvaliteetse tõstukse omamine sulle mingit naudingut ja sind valdab pigem piinlikkustunne.

Sestap otsustasime kirjutada ülevaatliku juhendi, kuidas oma segaduseplahvatusest kõige kiiremini jagu saada, ja teha nii, et garaaž ka edaspidi korras püsiks ning su ellu lisaväärtust looks.

1. Pane end valmis

Ettevalmistus koosneb kolmest osast:

Vaimne valmisolek

Kui sa oled teotahet pilgeni täis ja tahaksid kohe pihta hakata, liigu ajaplaneerimise juurde.

Kui sa aga tunned, et ei raatsi vanadest asjadest loobuda ning sul on tarvis end veel veenda ja inspiratsiooni ammutada, võta ühendust mõne oma eriti kordaarmastava sõbra või lähedasega (me kõik tunneme selliseid inimesi!) ning räägi temaga sel teemal.

Vestluse käigus püüa aru saada, kuidas tema korrast ja korratusest mõtleb ning kas tal on äkki mõni nutikas süsteem segaduse kontrolli all hoidmiseks.

Või veel parem: kutsu ta appi koristama ja hästi tehtud töö tähistamiseks pea temaga õhtul maha väike (või ka suur) pidu.

Ajaline valmisolek

Planeeri oma koristamist ette, vali näiteks vaba nädalavahetus ja ära suska sinna muid tegevusi. See aeg on ainult koristamiseks. Punkt!

Võimalusel klapita tegevust ka ilmateate järgi, sest oluliselt lihtsam ja motiveerivam on sorteerimistööd teha õues ja kuiva ilmaga.

Varustuse hankimine

Vaata oma segadusehunnikuga tõtt, ning hinda, mida sul selle likvideerimiseks tarvis läheb. Kindlasti on vajalikud:

  • tugevad 200 liitrised prügikotid;
  • hari või luud ja (soovitatavalt tööstuslik) tolmuimeja;
  • kastid või muud anumad, mis aitavad asju eraldi hunnikutesse sorteerida.

Kui sul leidub vana mööblit, rehve vmt, võib olla tarvis tellida konteiner, rentida järelhaagis või kutsuda keegi appi asju ära viima.

Lisaks, kui sul on olemas visioon, kuidas garaaž seest välja hakkab nägema ning mismoodi asju kavatsed paigutada, soeta enne alustamist ka riiulid, konksud, kapid ja muu vajalik, et saaksid tegevuse ühekorraga lõpuni viia.

2. Lähene süsteemselt

Kõigepealt tassi garaaž täiesti tühjaks ning selle käigus jaota asjad järgnevatesse hunnikutesse:

1) prügi: siia alla kuuluvad kõik katkised, aegunud ja otstarbe kaotanud esemed.

Kindlasti erista ka prügi jäätmeliikide alusel, näiteks vanad värvid, lakid, aku, ajalehed jne vii ikka jäätmejaama. Jäätmete sorteerimise õpetuse leiad siit ning lähima utiliseerimise koha siit veebirakendusest;

2) jätan alles: sellesse kuhja lähevad asjad, mida soovid säilitada;

3) annan ära: siia läheb kõik, mis on veel kasutatav ja millest oled nõus tasuta loobuma. Vii kraam näiteks lähimasse Uuskasutuskeskusse või kasutatud asjade müügiga tegelevasse kauplusse (põhjaliku nimekirja võimalustest leiad sellest kirjatükist). Oma varandust saad pakkuda ka vastavas Facebooki grupis (siin artiklis on esinduslik nimekiri gruppidest);

4) müün maha: korralik kraam, mille müümisega sul on viitsimist tegeleda, paiguta siia.

Rõhk on sõnal „viitsimine“, sest müümine tähendab, et sul tuleb need asjad alles jätta ja hoiustada seni, kuni need endale uue omaniku leiavad. Jah, raha saada on tore, aga kas sa ikka päriselt hakkad sellega mässama? Kui kahtled, anna lihtsalt ära, viska prügisse või vii jäätmejaama – vähem asju, mõnusam garaaž.

Mida aga teha, kui sul pole piisavalt ruumi kõige õueviimiseks või on tegemist vihmase ilmaga?

Lähene klassikaliselt ja kasuta Vana-Roomast inspireeritud jaga-ja-valitse põhimõtet: jaga garaaž tsoonideks (näiteks alustad vasakust seinast) ja korrasta kõigepealt üks tsoon lõpuni, seejärel liigu järgmise juurde. Sel viisil rahulikult toimetades suundud kenasti kaosest korra poole.

3. Puhasta ruum

Kui garaaž on tühjaks tõstetud, on aeg põrand pühkida, ämblikuvõrgud eemaldada ning kõik peenike sodi eemaldada.

Kui kasutad tsoonipõhist korrastamist, tee puhastustöö enne asjade piirkonda tagasipanekut.

4. Jaga garaaž erinevateks aladeks

Kuna garaažis hoiustatakse tihti väga erinevat tüüpi kraami, on mõistlik igale kategooriale oma kodu tekitada, sest nii on sul hea ülevaade olemasolevast ja hiljem on suurem tõenäosus leida iga ese oma kohalt.

Alusta neist neljast põhikategooriast:

  • autotarbed (keemia, rehvid jms);
  • sporditarbed;
  • tööriistad;
  • taaskasutusse minekut ootavad asjad (tühjad pudelid, vanapaber, ohtlikud jäätmed jmt).

Asju tagasi pannes näed, kui palju miski ruumi võtma hakkab ning vajadusel saad kategooriaid juurde tekitada.

5. Paigutamine

Proovi jätta põrandapind maksimaalselt vabaks, sest nii on sul ruumi liikumiseks ja ka auto parkimine on hõlpsam.

Asjad kinnita seinale (aiatööriistad), riputa lakke (jalgratas) ja kasuta riiuleid ning kappe, et võimalikult palju vertikaalpinnale mahutada.

Kui oskasid juba planeerimise käigus selle osa välja mõelda ning soetasid ka vajalikud tarvikud, siis see on hetk süsteemi ehitamiseks.

Aiatooriistad-garaazi-seinal

Seinale kinnitatud aiatööriistad. Pilt: Jo Guldi, Flickr; CC BY 2.0

6. Korra hoidmine

Üks asi on end lühiajaliselt kokku võtta ja koristamistöö ära teha, hoopis teine tera on loodud korra säilitamine.

Kuigi ruumi aladeks liigendamine ja asjade kategooriatesse jagamine tekitab sulle loogilise süsteemi, tuleb ikkagi regulaarse sagedusega koristada, sest see on ainus viis garaažis toimuva üle kontrolli säilitamiseks.

Kui sageli peaks koristama? Oleneb täiesti sellest, mida sa seal teed. Näiteks: kui garaaž on ainult autosse istumise ja sealt väljumise kohaks, siis kord kuus tasub minema viia kogunenud taara, vanapaber jmt ning kord kolme kuu jooksul tõmmata üle põrand ja sättida paika valesse alasse eksinud asjad.

Põhjalikuma asjade ülevaatuse ja vajadusel süsteemi parendamise võiks teha sügisel ja suve hakul, sest mõlemal puhul leiab aset ühest hooajast teise üleminek ja nagunii toimub neil aegadel suurem kraami liigutamine.

Kokkuvõte

Loodetavasti andis see juhend sulle mõtteainet ja aitab lõpuks jõuda sarnase tulemuseni:

Korras-garaaz

Pilt: Rubbermaid Products, Flickr; CC BY 2.0

Tulemuseni, mis võimaldab tunda maksimaalselt rõõmu garaaži olemasolust ja elu mugavamaks tegeva tõstukse kasutamisest.

Artiklist oli kasu ja meeldis?

Asukoht

Võta spetsialistiga ühendust';