Garaažiukse hooldus: 4 lihtsat asja, mida ise ukse heaks teha saad

garaaziukse hooldus

Tõenäoliselt oled ka sina huvitatud, et garaažiuksesse investeeritud raha end võimalikult pikalt ära tasuks. Seepärast tasub sul iseendalt küsida: mis on need lihtsad ja vähest vaeva nõudvad tegevused, millega saad ukse kaua suurepärases seisukorras hoida? Järgnevalt vaatame nelja igaühele jõukohast viisi.

NB! Garaažiukse hooldust ja ennetavat kontrolli on sobilik teha igal omanikul ise, aga remonttööd tuleb kindlasti jätta spetsialistile, sest ilma põhjaliku ettevalmistuse ja erikoolituseta on ohtlik ukse kallal toimetama hakata (oleme sel teemal pikemalt kirjutanud siin). Lühidalt – asjade seisul hoia ise silm peal, aga kohe kui näed, et miski on katki või paistab kulunud, võta ühendust asjatundjaga.

1. Garaažiukse puhastamine

Garaažiukse väliskülg on ilmastiku meelevallas 365 päeva aastas, mis tähendab, et see saab korralikku vatti ja peab eriti Eesti kliimas taluma väga äärmuslikke tingimusi. Selleks, et uks ikka parimas vormis püsiks, ja kõigi väljakutsetega toime tuleks, on tarvis seda pesta.

Mis kasu pesemisest on?

Pestes eemaldad sa ukselt väikesteks tompudeks kogunenud mustuse ja samblaalged, mis mõlemad hoiavad endas niiskust ja metallukse puhul soodustavad korrodeerumist ning puituksel mädanike teket. Lisaks poeb paakunud mustus aja jooksul läbi värvikihi ja hakkab seda lahti lööma. Viimane näeb ühest küljest lihtsalt kole välja, teisalt aga muudab ukse materjali välismõjude (näiteks happevihm, õhusaaste, talvel teedele lisatava soola jäägid, mereline kliima) eest kaitsetuks ja avab tee lagunemisprotsessidele.

Kui ka sul on kodus survepesur, siis tõenäoliselt sa haarasid juba mõttes selle järele. Olgu öeldud, et me pigem ei soovita survepesurit kasutada, sest surve võib värvi kahjustada ning samuti satub vinge hooga lendav vesi uksepaneelide ja hingede vahele, kuhu see jääb pikemaks püsima.

Kuidas siis ust pesema peaks?

Võta leebe survega kastmisvoolik ja loputa ukselt kergelt lahti tulev sodi. Seejärel võta ämbritäis sooja vett, lisa sinna nõudepesuvahendit ning pese uks pehme lapi või harjaga üle. Lõpetuseks lase uks veelkord voolikust üle. Soovi korral kuivata pehme lapiga.

Kui su garaažiuksel on aknad, tuleb eriti hoolikas olla, sest liiga kõva nühkimine teeb klaasi või plastiku kriimuliseks ja survepesuri juga võib need hoopiski mõrandada.

Pese ust ka seestpoolt, selleks kasuta lihtsalt niisket lappi.

Kui viid kirjeldatud puhastusrituaali läbi iga 2–3 kuu järel (talvel harvem), pole sul kunagi vaja tõsise nühkimisega tegeleda, sest mustus tuleb hõlpsalt lahti.

2. Teosta vaatlus

  1. Kontrolli üle trossid. Kas need on ühtlased ja terved või paistavad kulunud? Või on lausa mõned kiud lahti tulnud?
  2. Vaata üle rullikud. Kas need liiguvad siinil vabalt ja ilma kummalisi hääli tegemata? Kas rullikud paistavad kulunud?
  3. Kas siinid on seinas korralikult kinni või loksuvad? Kas siinid on siledad või on neis kõverusi?
  4. Vaata üle torsioonvedru. Kas vedru on ühtlane ja terve või hoopis roostes ja äkki isegi katki?
  5. Ava ja sulge ust mõned korrad nii käsitsi kui ka ajamiga. Kas kostub kummalisi helisid? Kas automaatika mootor töötab ühtlaselt? Kas uks liigub vabalt ja paistab stabiilne või tundub tasakaalust väljas?

Kui avastad midagi kahtlast, helista kindlasti spetsialistile! Loe ka seda postitust, kus räägime, kuidas kõneks valmistuda ja mis info sul enne helistamist olemas võiks olla.

3. Liikuvate osade määrimine

Et uks kergelt ja sujuvalt liiguks, tuleb seda regulaarselt määrida. Enamasti on uksega kaasa tulnud juhendis näidatud, mis kohti sul õlitada on tarvis, seega, viska pilk kõigepealt sinna.

Üldiselt võid julgelt määrida kõiki uksel olevaid hingi, torsioonvedru, rullikute laagreid ja ukse riivi. Siinid määrimist ei vaja, need puhasta lihtsalt niiske lapiga.

Millist õli eelistada?

Silikoonõli või valge liitiummääre tagavad parima tulemuse. Väldi WD-40 universaalmäärde kasutamist (see sinises pudelis, mis enamikel kodus olemas on). WD-40 on hea paljudeks asjadeks, aga selle esmane ülesanne on pinna puhastamine, mistõttu pole pikaajalised määrivad omadused kiita.

Õli pihusta pinnale piisava kihina, aga mitte nii palju, et see voolama hakkab või väga paks kiht jääb, sest liigne määre toimib tolmu- ja sodimagnetina. Ülemäärase aine saad lapiga ära pühkida.

Peale õlitamist ava ja sulge ust mõned korrad, et määre kõikidesse uurmetesse pääseks.

4. Kontrolli ja hoolda tihendid

Vaata üle alumine, ülemine ja küljetihendid. Kas need on katsumisel pehmemapoolsed ning kenad ja siledad? Või paistavad need pleekinud, kuivad ja rabedad? Kui tegu on viimasega, on tarvis tihendid uutega asendada.

Ukse pesemise käigus sa juba tihendeid puhastasid, võta nüüd silikoonipulk (saad osta näiteks autotarvete poest) ja tõmba kõik kummipinnad sellega üle – nii püsivad need kaua kenasti trimmis.

Kokkuvõte

Korralise hoolduse ja kontrolli tegemine iga 2–3 kuu tagant võimaldab garaažiuksel sind pikki aastaid teenida ning sa saad murevabalt oma igapäevatoimetusi teha.

Lisaks veel üks soe soovitus: isegi kui kõik on korras, kutsu kord aastas ka tehnik ülevaatust tegema. Spetsialisti treenitud silm võib märgata midagi, mida sa otsida ei osanud ning tal on kaasas ka tööriistad, millega kohe tarvilikud timmimised ära teha.

Artiklist oli kasu ja meeldis?

Asukoht

Võta spetsialistiga ühendust';