4 märki, et sul on aeg uus garaažiuks soetada
Asi, mis meid pikki aastaid teeninud on, muutub oma heade ja halbade külgedega nii omaseks, et ühel hetkel me ei oskagi enam muud soovida ning mõte uuendusest tundub täiesti võõristav.
Garaažiustega on täpselt sama lugu, kui ta on sul näiteks 10+ aastat teenistuses on olnud, siis kergekäeliselt sa temast loobuda ei soovi.
Kuid äkki ikka peaksid selle sammu astuma ja vana tõstukse uuega asendama? Kuidas seda teada saada? Siin on sulle väike nimekiri märkidest, mis vihjavad, et aeg on uue suunas liikuda.
1. Sagedased katkiminekud
On igati normaalne, et aastate jooksul garaažiukse detaile vahetada tuleb, sest liikuvad mehhanismid ju kuluvad ning vahest läheb asi äkitselt katki isegi siis, kui sa tema eest parimal viisil hoolitsed.
Hoopis teine lugu on garaažiukse probleemide sagedase esinemisega. Näiteks: kui sul tuleb kutsuda tehnik oma väärikas eas ust remontima juba 3–4 korda aastas, pole see enam juhus, halb õnn või lihtsalt veidi tüütu asjaolu, see on otsene vihje, et uks on jõudnud oma elutsükli lõppu.
Tee endale väike reaalsuskontroll: vaata oma viimase aasta ukse remontimise arveid ja kõrvuta tööde kogumaksumust mõne uue samaväärse ukse hinnaga. Kui suure osa moodustab remontimise summa uue ukse hinnast? Kui see ligineb juba 40%, tasub kohe kindlasti vahetus kavva võtta.
2. Turvavarustus puudub
Su garaažiuksel puudub turvavarustus põhjusel, et ukse ostmise ajal ei olnud selliseid võimalusi veel olemaski või ei ühildu tõstukse mudeli vanuse tõttu sellega kaasaegsed lahendused.
Millest täpsemalt jutt käib? Me peame silmas:
- ukse alaosa tihendis asuvat vastusurve andurit, mis kokkupuutel objektiga suunab laskuva ukse üles tagasi minema;
- mõlemas ukse servas asuvaid fotosilmi, mis ei lase uksel sulguma hakata kui mõni objekt nende vaateväljas on;
- uksepaneelide sõrmkaitset, mis välistab ukse sulgumisel sõrmede vahelejäämise võimaluse;
- trossi- ja vedrupurunemise kaitseid, mis trossi või vedru katkimineku korral hoiavad ukselehte vabalt kukkumast.
Kokkuvõtvalt: kui sul silkavad kodus ringi lapsed ja lemmikloomad ning garaažiuksel see ohutusvarustus vanusest tulenevalt puudub, tasub tõsiselt mõelda kogu süsteemi uuendamisele.
3. Garaažiuks ei ole energiatõhus
Majaga kokkuehitatud soojustamata garaaž võib päris märgatavalt küttekulusid tõsta, sest garaaži jahedus kandub läbi seina ja alandab seeläbi ka majasisest temperatuuri. Sinna lisandub veel garaaži ja toa vahet käies tekkiv külma õhu liikumine.
Kui su garaažil on ees soojustamata, või ka soojustatud, aga oma aja ära elanud tõstuks, mille pragunenud tihendite vahelt tuul sisse puhub, toimub jahutusprotsess eriti efektiivselt. See tähendab, et külmal ajal on su küttekulude tõusu eest otseseks vastutajaks garaažiuks.
Isegi kui sa ei plaani garaaži tervikuna renoveerima hakata, aitab tänapäevase soojustatud ja maksimaalselt õhutiheda ukse ettepanek tõsta garaaži sisetemperatuuri talvisel ajal kuni 12 °C võrra.
Sõnaga: energiatõhus tõstuks = soojem garaaž = soojem maja = väiksemad küttearved = rammusamad numbrid sinu pangaarvel. Kõlab ju hästi?
Soovid sel teemal rohkem lugeda? Oleme soojustatud ustest pikemalt kirjutanud siin postituses.
4. Garaažiukse välimus on aegunud või väga väsinud
See võib esmapilgul väheoluline aspekt tunduda, sest su sisemine hääl teatab protesteerivalt: „Ah, kes mu garaažiust ikka niiväga vaatab!“.
Kõlanud väide peab paika tingimusel, et sul on majast eraldiolev garaaž, mis asub tagahoovis.
Seevastu eluhoone külge ehitatud garaaž – sellega koos ka ukse välimus – torkavad maja fassaadi uudistavale inimesele kindlalt silma. Eriti juhul, kui sul on kahele autole mõeldud lai garaažiuks, mille suurus võib moodustada kuni 40% maja esikülje mahust.
Kust sa tead, et su uks on aegunud disainiga?
Lihtne: kui uks näeb vanakool välja, ilma, et ta oleks tehases selliseks loodud ja su kunagine eesmärk polnud retrodisainiga ust soetada, on tegu aegunud välimusega.
Aga kuidas sa väsinud ukse ära tunned?
Nagu postituse sissejuhatuses tõdesime, ei oska me enda elus kaua olnud asju enam värske pilguga näha ja seepärast ei pruugi me ukse vaevatud välimust tähelegi panna. Siin on aga lihtne nipp: tee oma maja fassaadist foto ja vaata uuesti. Kuidas nüüd uks tundub?
Kokkuvõte
Millised mõtted tekkisid? Kas kõik on praegu tip-topp? Või tuli tunne, et peaksid ukse vahetamise osas konkreetseid samme astuma?
Kui soovid oma mõtteid kellegagi arutada, siis meie kontaktid leiad siit.