Garaažiukse torsioonvedru: mis imeloom see on?

garaaziukse furnituur

Kui sa lähed endale tõstetavat garaažiust ostma, siis kindlasti räägitakse sulle muuhulgas ka torsioonvedrust. Kui sul juba on tõstuks ja sa oled selle hooldamise käigus suhelnud tehnikuga, on ka tema sulle sõna „torsioonvedru“ vähemalt korra maininud.

Kuid mis imeloom see torsioonvedru õigupoolest on, miks seda tõstukse juures vaja läheb ning mida olulist tuleb sul selle viguri kohta veel teada?

Mis on torsioonvedru ülesanne?

Lühidalt öeldes teeb torsioonvedru garaažiukse avamise kergeks. Seepärast ongi sul käsitsi ust nõnda lihtne liigutada, et märkamatu taustajõuna aitab sind vedru. Kui vedru poleks, peaksid sa tõstma ukse pärisraskust, mis võib vabalt olla 100 kg kandis. Sama lugu on ka elektriajamiga – automaatika ise ukse täisraskust ei tõsta, see lihtsalt tõmbab ukselehte enda poole ja vedru teeb raskema osa tööst.

Lisaks: kuna vedru toimib ukse raskusele vastukaaluna, aitab see hoida ukselehte stabiilsena ning siinidel sujuvalt liikuvana. See tähendab, et vedru katkiminekul uks enam balansis pole ja võib halva õnne korral avamisel viltu vajuda või päris alla sadada.

Nõuanne: kuidas ise ukse tasakaalustatust testida

See on lihtne:

  1. vabasta ukse automaatika, tõmmates punasest nöörist;
  2. alustuseks liiguta ust käsitsi üles ja alla ning tunneta kui kerge või raske seda teha on;
  3. seejärel tõmba uks oma puusade kõrgusele ja lase lahti;
  4. kui uks liigub natuke üles või lausa hooga lae alla, on vedru liiga pingestatud, kui aga kukub alla tagasi, on see alapingestatud. Paraja pingestatuse korral jääb uks sinu puusade kõrgusele seisma ning ei liigu kummaski suunas.

Kui vedru vajab timmimist, kutsu kohale tehnik, kellel on olemas spetsiaalsed tööriistad ja ka teadmine kuidas seda ohutult teha. Ise vedruga mässama hakates võib sind oodata ees EMOsse sõit.

Ei usu? Vaata siit videost, mida teeb vedru, kui kasutad vale töövõtet.

Video Thumbnail

Kuidas jõud torsioonvedru sisse saab?

Garaaziukse-toopohimote

Ukse pilt

Torsioonvedru ehk väändevedru salvestab endasse mehhaanilist energiat pöörd- ja väändliikumist kasutades. Kui garaažiuks on avatud asendis, on vedru pingest vaba, aga kui sa ukse sulged, kannavad trossid võlli kaudu ukse liikumise jõu üle vedrule, mille käigus viimane kokku surutakse.

Nüüd – kui sa ust uuesti üles liigutad, kerib vedru end lahti ja jõud suunatakse tagasi ukselehele, tänu millele avaneb see hõlpsalt ja sujuvalt.

Väändevedru töötsüklite arv

Nagu arvata võid, siis vedru mõjutavad äärmiselt suured jõud. Nende jõudude tulemusena vedru metall ajapikku väsib ja hakkab nõrgenema. Seepärast on igale torsioonvedrule määratud umbkaudne töötsüklite (1 tsükkel = 1 avamine + 1 sulgemine) arv, peale mida tuleb see asendada uuega.

Koduse garaažiukse vedrude iga on 10000 täistsüklit, mis arvutuslikult teeb 13,7 aastat (avades ust iga päev kaks korda). Reaalselt kestab vedru kõige rohkem 10 aastat, sageli vähem.

Võrdlusena olgu mainitud, et tavaustest oluliselt rohkem vatti saavate tööstususte väändevedru vastupidavus on 25000–100000 tsüklit, sest näiteks laoust võidakse avada päevas kuni 50 korda.

Lisaks mõjutavad vedru vastupidavust rooste olemasolu/puudumine ja temperatuuride järsk kõikumine. Rooste vastu aitab vedru regulaarne õlitamine ning garaažis olevat temperatuuri ühtlustab korralik soojustatud uks.

Mida teha kui torsioonvedru puruneb?

Kui sa kodus olles kuuled garaažist äärmiselt valju pauku (nagu siin videos), võid kahtlustada torsioonvedru katkiminekut.

Video Thumbnail

Minnes asja uurima, ja avastades, et vedru näeb välja selline …

Katkine-torsioonvedru

Pildi allikas

… vabasta automaatika ja fikseeri uks, et keegi seda kasutada ei saaks. Seejärel helista kohe spetsialistile ja lepi paranduse aeg kokku, sest garaažiuks on nüüd ohtlikult ebastabiilne ja ei tööta enam nii nagu ette on nähtud.

NB! Isegi kui sa oled hingelt meistrimees ja tahaksid vedru vahetama hakata, jäta see töö koolitatud remondimehele.

Kokkuvõte

Torsioonvedru on garaažiukse tõstesüsteemi keskne osa, ilma milleta oleks ukse liigutamine äärmiselt raske ning ka ukseleht vajuks hõlpsalt tasakaalust välja.

Vedrul on kindel tööiga, pärast mida annab see ühel hetkel alla ning puruneb. Katkist vedru on tark vahetama kutsuda tehnik, kes ajab asja mugavalt joonde, samal ajal kui sina rahulikult kohvi rüüpad.

PS! Kui tunned, et soovid torsioonvedru hingeelu ja/või vahetamise kohta lisainfot, võta meiega julgelt ühendust, vastame hea meelega sinu küsimustele.

Artiklist oli kasu ja meeldis?

Asukoht

Võta spetsialistiga ühendust';