3 põhjust, miks valida soojustatud garaažiuks
Sa oled uuendamas oma vana garaaži või planeerimas uut ja ei tea kas eelistada soojustatud garaažiust või valida ilma soojustuseta variant?
Ütleme kohe ära, et Eesti kliimas on 99% juhul mõttekas otsustada soojustatud ukse kasuks, sest eeliseid on lihtsalt nii palju rohkem. Millised need on? Räägime kohe täpsemalt.
Millal valida soojustamata garaažiuks?
Et uudishimu liigselt piinama ei jääks, toome välja ka juhu, millal on paslik valida meie laiuskraadil ilma soojustuseta tõstuks.
Kui sul on majast eraldi olev soojustamata garaaž, kus sa hoiad ainult autot ning sul ei ole sellele hoonele rohkem nõudmisi, ega soovi seda tulevikuski muuks kasutada, võid sinna südamerahuga soojustamata ukse soetada.
Soojustatud garaažiukse plussid
Need on kolm peamist põhjust, miks valida soojustatud uks.
1. Aitab energiat säästa
Energiasäästu teemadel rääkijad keskenduvad eramajade puhul sageli ainult maja sellele osale, kus on inimeste eluruumid. Jutu käigus toonitatakse akende soojapidavuse, katuse ja sokli soojustamise olulisust jne, aga maja külge ehitatud garaažile üldjuhul eraldi tähelepanu ei pöörata.
Tegelikult aga peaks, sest ühenduses olevad hooned moodustavad ühe suure terviku ning kui garaažis on madalad temperatuurid, jahutab see ka ülejäänud hoonet (eriti garaažipealset tuba) ja küttekulud kohe tõusevad. Probleem on eriti ilmne vanemate majade puhul, mida on aastate jooksul soojustatud, aga garaaž kui lihtsalt läbikäigukoht on tähelepanu alt välja jäetud.
Oletame, et sul ei ole soovi garaaži kütma ja tervikuna soojustama hakata, aga midagi tahad olukorra parandamiseks ette võtta.
Kõige soodsam ja vähemat vaeva nõudev lahendus on garaažile soojustatud ukse paigaldamine, mis võib sisetemperatuuri tõsta kuni 12 °C võrra. See ei tundu esmapilgul palju, aga vaata sellele asjale nii: kui õues on -8 °C ja õhukese plekkuksega oleks garaažis -2 °C, siis soojustatud uksega on +4 °C.
Jah, see pole teab mis soe, aga pigem mõõdukas jahedus kui jäine külmus, sest nii ei lase sa garaažist tuppa minnes enam sisse õuekülma ja ka garaažipealses toas muutub olemine hubasemaks. Kokkuvõttes tähendab see väiksemaid küttearveid ja vähemaid külmavärinaid.
Olulised detailid, mida energiasäästliku garaažiukse valimisel jälgida:
- kui soovid, et garaažiuks Eesti talves sooja peaks, vaata mudeleid, mille paksus algab 40 millimeetrist;
- ukse soojustamiseks on kasutatud kõrge kvaliteediga polüuretaanvahtu, mis tagab väga hea soojusisolatsiooni. Infoks: saadaval on ka polüstüreenvahuga täidetud uksed, aga nende soojapidavus jääb polüuretaanvahule alla;
- ukse sektsioonidevahelised tihendid on kvaliteetsest EPDM-kummist, mis säilitab oma elastsuse ka aastate möödudes. Madala kvaliteediga tihendid muutuvad ilmastiku mõjul kõvaks ja pragunevad ning tekkinud pilude kaudu hakkab sind külmavana külastama;
- hoia silm peal ka ukse soojusjuhtivusarvul, mida nimetatakse ka U-arv või U-väärtus.
U-arvu skaala on vahemikus 0–1 ning uksi võrreldes pea meeles: mida väiksem on number, seda paremini uks sooja peab. Näiteks U = 0,47 W/(m2K) näitajaga uks on soojapidavam kui uks mille U = 0,60 W/(m2K).
2. On vastupidav
Soojustamata garaažiuks on põhimõtteliselt õhuke raamile kinnitatud metallleht. Kuna see on nii õbluke, siis igasugu esemed ja objektid, mis sellele tugevama müksu ära panevad, jätavad väga lihtsalt ka jälje mõlgi või painde näol. Näiteks loobib laps korvpalli suure hooga vastu ust ja ongi lohuke olemas.
Soojustatud uksed on oluliselt toekama konstruktsiooniga: kahe metalllehe vahele on lastud polüuretaanvahtu, mis liimib plekid omavahel kindlalt kokku ja muudab ukse tugevaks ning jäigaks. Tänu sellele:
- ei kahjustu uks nii kergesti;
- on liikumisel stabiilsem;
- tekitab vähem vibratsiooni ja kolinat;
- näeb soliidsem välja.
Lisaks vähendab soojustus temperatuurikõikumisi garaažis (talvel soojem, suvel jahedam) ja ka ukse enda metallosades. Viimase puhul tähendab vähesem soojuspaisumine ja külmaga kokkutõmbumine detailidele pikemat iga ning suures vaates säästad sa sel viisil varuosade harvema soetamise pealt.
3. Su auto ja garaažis olevad esemed on sobilikumas sisekliimas
Miks soovivad inimesed oma autot garaažis hoida?
Eks ikka selleks, et masin oleks kaitstud ilmataadi kapriiside eest ning külmaga sõitmaminek kulgeks ladusamalt. Kuid nagu me esimese punkti lõpus nägime, võib soojustamata ukse korral langeda garaaži sisetemperatuur üsna kiiresti miinusesse ja sel juhul on auto kaitstud ainult sademete jms eest, aga külm teeb sellele ikkagi liiga. Mismoodi?
- Miinustemperatuuride korral on aku mahutavus võimalikust oluliselt väiksem ja nii võib juhtuda, et ühel hommikul seal mootori käivitamiseks enam piisavalt voolu pole ja sul tuleb tööle rutata hoopis bussi või taksoga;
- külmaga väheneb rehvirõhk ja isegi veidi tühja rehviga sõites on autotunnetus kehvem ning kütusekulu suurem;
- külmakraadidega muutuvad mootoriõli ja muud vedelikud paksemaks, mis teeb käivitamise raskemaks;
- isegi kui sul pole vaja autot siseruumis hoides seda lumest puhastada ja väljast aknaid kraapida, külmub autosalongi jäänud niiskus ikkagi ära ja sul on tarvis esiklaasi seestpoolt sulatada.
Soojustatud garaažiuks aga aitab hoida plusskraade ruumis kauem ja nii täidab garaaž sinu elu mugavamaks muutmise eesmärki palju suuremal määral.
Lisaks säilivad kõiksugu vedelikud, värvid ja muud garaaži ladustatud asjad paremini ja pikemalt, sest külm ei pääse neid nii lihtsalt näpistama.
Kokkuvõte
Nagu nende kolme näite põhjal tõdeda võid, siis vähemasti Eesti kliimas on soojustatud garaažiuks ainuõige valik ning muudab su elu mõnusamaks ja lihtsamaks.
PS! Kui soovid ka enda garaažile soojustatud ust, siis tasub meil omavahel suhelda.